Muzikoterapia – veda či umenie?

Autor: Lucia Bátovská | 20.3.2012 o 9:28 | Karma článku: 6,53 | Prečítané:  444x

Ešte pred nedávnom som slovo „muzikoterapia“ vôbec nepoznala, nehovoriac o jeho význame. No nikdy neviete, čo Vám osud nadelí, čo je určite nespochybné a pravdivé tvrdenie pri každom jednom jedincovi na tejto Zemi. A tak zhodou náhod som mala možnosť dozvedieť sa o muzikoterapii viac. A keby len to, dokonca som ju aj vyskúšala.

Muzikoterapia je terapia zmyslov, ktoré vyvolávajú určité reakcie a následné emócie. Nie som terapeut, takže z odborného hľadiska to presne popísať a pomenovať neviem. S učitosťou však viem, že je to terapia, ktorá sa vie prehĺbiť až do tej najskrytejšej úrovne nášho osobného „JA“. Už len keď sa na to pozrieme z laického pohľadu, tak nám je jasné, že hudba ako taká je liek. Upokojuje, tíši, balancuje, harmonizuje.. lieči. Je účinná pri depresiách, nespavosti, na odbúranie stresu, či odstránenie negatívnych následkov z nepríjemných zážitkov. Tóny, zvuky, melódie v nás dokážu vyvolať niekedy až nevysvetliteľné rekacie. Dokážu rozplakať, rozosmiať, nútia nás usmievať sa alebo naopak, zostaneme smutnými. Spomeňme si len na detské časy, keď nám naše mamy či staré mamy spievali, či už uspávanky pre krásne sny, koledy pre vytvorenie vianočnej hrejivej atmosféry alebo prastaré piesne pre radosť. Určite má každý človek úsmev na tvári a teplo na duši, ked si na to spomenie. A presne taká je z môjho skromného pohľadu muzikoterapia. Híčka, hladká, rozmaznáva, ukľudňuje, harmonizuje. Vyvoláva v nás pocit bezstarostnosti, rozkoše, vzrušenia.. pocit vnútorného naplnenia a dokonalého šťastia. Samovoľne vám stekajú slzy po tvári alebo vám úsmev na tvári zotrváva počas celého „sedenia“. Zimomriavkami máte posiatu celú kožu a už pri prvých zvukoch sa vám aktivizuje každá bunka v tele. Každý jeden tón je zvučný, ladný, harmonický, príjemný, silný a pritom tak jemný.. každý jeden tón je KRÁSNY! Rámové bubny, kalimba, tibetské misky, balafon a samozrejme soundwave – hlavný terapeutický nástroj, teda akusticko-vibračná posteľ. Už prvý kontakt navodzuje uvoľňujúcu atmosféru najmä vďaka jej ladným a pohodlným tvarom a ja som vedela, že idem prežiť niečo krásne, vibrujúce a čarovné, pretože ZVUK JE VIBRÁCIA A VIBRÁCIA JE ENERGIA. Čo mňa na tom fascinuje najviac, že okrem blahodárneho účinku, ktorý dokáže muzikoterapia priniesť bežnému človeku hľadajúceho oddych, relax a zharmonizovanie tela, je azda to, že táto zážitková terapia má oveľa hlbší význam. Dokáže liečiť, pomáhať, uzdravovať, zlepšovať fyzický či duševný stav. Jej najväčšie využitie je pri telesne a mentálne postihnutých deťoch, kde tie tóny dokážu naštartovať deaktívne dieťa alebo naopak, ukludniť hyperaktivitu, prináša zlepšenie celého procesu sebauvedomenia sa, ďalej pri drogovo závislých ľuďoch, ktorí mávajú častý problém zaradiť sa do spoločnosti po návrate z liečby, pri senioroch v domovoch dôchodcov, pri teambuildingoch.. pri všetkom. Podľa môjho názoru je muzikoterapia nezabudnuteľný zážitok, ktorý si chcete uchovať v pamäti veľmi veľmi dlho.. možno aj NAVŽDY. Neexistujú adekvátne slová, ktorými by som tie pocity a emócie opísala, pretože je to až príliš silné, pre mňa až príliš dokonalé. Ale človek je tvor jedinečný a individuálny, preto len ten kto to vyskúšal, resp. vyskúša to dokáže „precítiť“ so mnou.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?